Yangın Söndürme Ekibi Eğitimi

yangin sondurme ekibi egitimi 1

Genel Bilgi:

Proteknik Belgelendirme olarak alanında uzman eğitmen kadromuz ile profesyonel olarak Yangın Söndürme Ekibi Eğitimi vermekteyiz.

Yangın söndürme ekibi eğitimi, yangınla mücadelede hayati önem taşıyan bir konudur. Yangın söndürme ekibi kursu, bu ekiplerin etkin bir şekilde yangınla mücadele etmelerini sağlamak amacıyla verilen bir eğitimdir.

Yangın söndürme ekibi eğitimi, yangın çıkması durumunda ekiplerin nasıl hareket etmeleri gerektiği konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlar. Bu eğitim, yangın söndürme ekip üyelerinin yangın türlerini, söndürme yöntemlerini, yangın söndürme ekipmanlarını ve bu ekipmanların nasıl kullanılacağını öğrenmelerine yardımcı olur.

Yangın söndürme ekibi kursu, ekiplerin yangınla mücadelede etkin bir şekilde çalışabilmeleri için pratik eğitimler de içerir. Bu eğitimler sayesinde, ekipler yangın söndürme ekipmanlarını kullanma konusunda deneyim kazanır ve bir yangın sırasında nasıl hareket etmeleri gerektiği konusunda bilinçlenirler.

Yangın söndürme ekibi eğitimi ve yangın söndürme ekibi kursu, herkesin alması gereken önemli eğitimlerdir. Bu eğitimler sayesinde, yangın çıkması durumunda insanların hayatlarını kurtarmak için etkin bir şekilde mücadele edebilecek donanıma sahip olursunuz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 18.06.2013 tarih ve 28681 sayılı resmî gazetede yayınlanan İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkındaki Yönetmeliğin, Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitimi başlıklı 15. Maddesinde;

“(1) Tüm çalışanlar acil durum planları ile arama, kurtarma ve tahliye, yangınla mücadele, ilkyardım konularında görevlendirilen kişiler hakkında bilgilendirilir.
(2) İşe yeni alınan çalışana, iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilave olarak acil durum planları ile ilgili bilgilendirme yapılır.
(3) Acil durum konularıyla ilgili özel olarak görevlendirilenler, yürütecekleri faaliyetler ile ilgili özel olarak eğitilir.

11 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca görevlendirilen çalışanlara, eğitimlerin işyerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından verilmesi halinde, bu durum işveren ile eğitim verenlerce imzalanarak belgelendirilir”.

Ayrıca 19.12.2007 tarihinde 26735 sayılı Resmî Gazetede yayınlanan Binaların Yangında Korunması Hakkında Yönetmelik işletmelerin Acil Durum Ekiplerinin oluşturularak bunlara eğitim ve uygulamalı tatbikatların senede en az 1 kez yapılacağını öngörmektedir.

Bu çerçeve de eğitim merkezimiz her türlü acil durum, afet ve sivil savunmanın gerektirdiği diğer olağan dışı durumlara hazırlıklı olma maksadıyla acil durum eğitimi faaliyetleri düzenlemektedir.

Kimler Katılabilir:

 • İşletmelerde oluşturulan acil durum müdahale ekipleri, yangınla mücadele ekiplerinde görev alan tüm personeller katılabilir.

Sertifikasyon:

Yüksekte Güvenli Çalışma sertifikası almaya hak kazanan kişilere, yasal mevzuata uygun olarak;

 • E-devlet onaylı sertifika verilmektedir.

Kadromuz:

İtfaiye şefliğinde çalışmış, alanında 20 yıl tecrübeye sahip uzman eğitmen.

Yasal Dayanak:

 • 2009 tarihli Binaların Yangınlardan Korunması Hakkındaki Yönetmelik,
 • 2013 tarihli İş Yerlerinde Acil Durumlar Hakkındaki Yönetmelik,
 • 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu,
 • 2013 tarihli Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik

Eğitimin Amacı:

 • Acil durum yönetim planı kapsamında oluşturulan söndürme ekiplerinin, yangın ve acil durumlarda etkin bir şekilde müdahale edebilmesi için bilgilendirilmesi.

Eğitim İçeriği:

 1. Yanma ve yangın bilgisi
 2. Yangın türleri
 3. Yangın yerindeki tehlikeler
 4. Yangın nedenleri
 5. Lpg doğal gaz ve elektrik ten kaynaklanan yangınlar
 6. Yangın Acil Durum Planının Hazırlanması
 7. Yangınla Mücadele Organizasyonu
 8. Söndürme Ekipleri oluşturulması ve görevleri
 9. Kurtarma Ekipleri oluşturulması ve görevleri
 10. İlkyardım Ekipleri oluşturulması ve görevleri
 11. Koruma Ekipleri oluşturulması ve görevleri
 12. Yangınla Mücadele Yöntemleri
 13. Yangın anında tahliye ve yöntemleri
 14. Ekipler arası koordinasyon ve iletişim
 15. Portatif yangın söndürme cihazlarının kullanılması
 16. Otomatik Yangın Algılama ve Söndürme Sistemlerinin Kullanılması
 17. Yangınla Mücadele Malzemeleri ve Koruyucu Donanımlar
 18. Yangın söndürme tatbikatı
 19. Kurtarma teknikleri, yaralı taşıma usulleri
Eğitim Bilgileri
Eğitim Süresi:

8 Saat / 1 Gün

Eğitim Tarihi:

Firma ihtiyaçları doğrultusunda karşılıklı olarak belirlenmektedir.

Eğitim Yeri:

Mecidiyeköy Eğitim Merkezimiz ya da Firma Eğitim Merkezi

Eğitim Danışmanı:

Sezgin Filiz

Eğitim Kontenjanı:

Minimum 12 Kişi

Eğitim Fotoğrafları
Başvuru Formu
eğitimlerimiz